Červen 2013

Recenze na knihu: Prokleté město

27. června 2013 v 12:53 | Nells |  Books review

Tato kniha mi ležela na poličce už nějakou tu dobu, a tak jsem se do ní rozhodla pustit. Ještě než začneme, tak nechápejte špatně, proti knize jsem nic neměla, ale jednoduše nebyl čas.

Obálka?
To byl hlavní důvod, proč mě kniha zaujala a i že jsem si ji tento týden rozhodla přečíst. Je sice trochu nic neříkající, ale stoprocentně upoutá. No a její velikost je tak akorát k bazénu, nemyslíte? Paperback, lehký, skladný…

Slova píše, takto…
Už po první kapitole mě kniha chytla a nepustila, dokud jsem ji neměla přečtenou. Stálo mě to pouze jeden den úsilí a spálená záda od sluníčka, která dost dlouho bolela.

Spisovatelka psát umí, píše stručně, jasně a nijak děj nenatahuje, což zaručuje, že se pořád něco děje a vy se nenudíte. Děj je psán er formou, kterou sice osobně moc ráda nemám, ale zde mi vůbec nevadila, dalo by se říci, že jsem si jí ani nevšimla, jelikož autorka píše opravdu suprově.

Oč tu vlastně běží?
Děj se odehrává v americkém městečku, které je velmi zaměřeno na zemědělství nebo chov dobytka. Co mě zde trochu zaráželo, bylo, že autorka tento venkov líčí až moc venkovsky, myslím, že v dnešní době není tak výrazný rozdíl mezi městem a vesnicí. Například to, že zdejší studenti neměli ani své vlastní mobily, je na dnešní dobu docela nereálné, ne?

Jinak je děj zajímavý. Čtenář může hádat, kdo vlastně za zmizeními stojí, dokonce se zde objeví několik možných pachatelů, ovšem konec je velice převratový a troufám si tvrdit, že ho nikdo na začátku neuhodne. Nicméně i zde to autorka také trochu přehnala, jelikož se celá kniha nese v reálném duchu, tak se zde nehodí konec s prvky mystiky…

Jsou postavy lidi?
Už od první chvíle, kdy se v knize objevil, jsem si oblíbila Jaciána, tak nějak mě dostal tím, jak jsme toho o něm moc nevěděli. Jinak i ostatní postavy jednají normálně, nic kýčovitého nebo nervy drásajícího zde nehrozí.

Sečteno podtrženo…
Tuto knihu doporučuji všem, co se chtějí odreagovat a smlsnout si na nějaké té "jednohubce", která není pořád na jedno a to samé brdo. Kniha se čte velice hezky a spisovatelka má velice pěkný styl psaní, jenž rozhodně zaujme a nepustí do konce knihy.

Recenze na knihu: Komu zvoní hrana

19. června 2013 v 10:15 | Nells |  Books review
Spisovatelka: Ernest Hemingway
Překladatelka: A. Sonková a Z. Zinková
Rok vydání (v ČR): 1946
Nakladatelství: Fr. Borový
Počet stran: 599

Tak po delší době, která je několik týdnů dlouhá, jsem konečně dočetla knihu k maturitě a to Komu zvoní hrana. Četl jste ji někdo? Nebo to plánujete?

Ještě bych chtěla dodat, že anotaci se mi na internetu nepovedlo splašit. Ovšem plánuju, sem na blog v blízké době dát výpisky ze všech knih k maturitě, co jsem doposud četla, takže ochuzeni nebudete.

Obálka?
Tak tady vám toho moc nepovím, protože já mám knihu z bazaru bez přebalu a ještě hodně staré vydání za to, ale ve velmi zachovaném stavu. Když kniha dorazila domů, docela jsem se lekla, jelikož to je doslova "bichle". Ovšem stránky jsou hodně tlusté, není to totiž žádný tenký papír, a písmo je docela velké.

Slova píše, takto…
Psát umí, o tom diskutovat nehodlám. Ze seznamu k maturitní četbě to byla jedna z mála knih, co mě místy bavily. Nicméně někdy mi přišlo, že se zbytečně snaží děj až moc natahovat. Tedy v knize byly dost dlouhé úvahové pasáže, monology, vzpomínky… což prostě jen zdržuje od napínavého děje. Takže se potom musíte znovu začíst…

Jinak věty jsou strohé, pouze tam kde líčí lásku hlavních postav, používá květnatější věty.

Oč tu vlastně běží?
Kniha je o Američanu Robertu Jordavi, který se vydal do Španělska bojovat za republiku v jejich občanské válce. Dostane za úkol vyhodit moc s pomocí rebelů, kteří se skrývají v horách za bojovou linií. Zde se seznámí s Marií, do které se okamžitě zamiluje…

Hlavní děj je zajímavý, místy i napínavý. Autor zde řeší otázky jako, co z lidí udělá válka i válku samotnou.

Jsou postavy lidi?
Velice jsem si oblíbila Pilar, což je jedna mohutná žena z Pablovi skupinky. Na druhé straně mi ale vůbec nesedla Marie, autor ji vykreslil až moc naivní…

Sečteno podtrženo…
Na to, že je to maturitní četba, je kniha zajímavým čtení. Asi bych si ji nevybrala, kdybych nemusela, ale někomu, kdo má rád knihy z válečného prostředí, by se mohla líbit.

9. Kniha s nejošklivější obálkou (Akademie Evernight)

17. června 2013 v 18:49 | Nells |  Třicetidenní knihobraní


17. června - 18. června

ne vždy se povede, co naplat, jaká kniha z vaší knihovničky má tu nejošklivější obálku?

AKADEMIE EVERNIGHT

Tato obálka mi vůbec nesedla, možná se někomu bude líbit, každý máme jiný vkus. Ale na mě je moc jednoduchá a jednobarevná.

8. Kniha, kterou nemůžu dočíst do konce (Nástroje temnoty)

17. června 2013 v 18:46 | Nells |  Třicetidenní knihobraní


15. června - 16. června

kterou knihu z vaší knihovničky se vám prostě nedaří dočíst, ať se snažíte sebevíc?

NÁSTROJE TEMNOTY

Ne, že by to byla vyloženě špatná kniha, ale tak nějak mi nesedla. Spisovatelka v ní děj hodně natahovala a rozepisovala a mě to prostě nebavilo.

7. Kniha, která mě opravdu rozplakala (Hostitel)

14. června 2013 v 22:38 | Nells |  Třicetidenní knihobraní


13. června - 14. června

někteří autoři se snaží o srdcervoucí konce a některým se to opravdu povede. Jaká kniha upřímně rozplakala právě vás?

HOSTITEL

Zde jsem ani nemusela moc přemýšlet, sice poslední dobou brečím skoro u každé druhé knihy, nicméně u Hostitele jsem proplakala skoro 1/3 celé knihy. A že je to pořádná kniha!


6. Kniha, při které jsem se opravdu červenal/a (Dítě apokalypsy)

11. června 2013 v 21:19 | Nells |  Třicetidenní knihobraní
11. června - 12. června

s příchodem 50 Shades se roztrhl pytel s knihami plnými sexu. Je tu nějaká, klidně i 50 Shades, při které se opravdu červenáte?

DÍTĚ APOKALYPSY

Já nemám v knihovničce moc knih na toto téma, proto jsem měla výběr dost omezený. Když nebudu vybírat z knih od Lenky Lanzcové, tak sáhnu po knize Dítě apokalypsy. Při koupi této knihy jsem myslela, že děj bude o něčem trochu jiném, takže jsem potom byla docela překvapena.

5. Kniha, jejíž hlavní hrdina/ka je absolutně nemožný/á (Ještě než umřu)

9. června 2013 v 21:42 | Nells |  Třicetidenní knihobraní
9. června - 10. června

ne ze všech hrdinů se musíme nutně posadit na zadek. Vyberte jednoho/jednu hrdinu/hrdinku z knihy, kterého/kterou nemůžete absolutně vystát.

JEŠTĚ NEŽ UMŘU

Možná tímto výběrem někoho namíchnu, nicméně já tuto knihu sem prostě zařadit musím. Vím, že hlavní hrdinka této knihy se dá soudit velmi s těží, ale mě opravdu přijde, že chvílemi jedná dost nereálně a zkrátka jako malé "děcko", které nedostalo lízátko.


4. Kniha, která mě svým koncem „zvedla ze židle“ (Bílý kůň)

7. června 2013 v 21:00 | Nells |  Třicetidenní knihobraní
7. června - 8. června

jsou knihy, kdy nás konec ani tolik nepřekvapí, ale pak jsou takové, kdy máme chuť umlátit autory pánví po hlavě. Vyberte jednu knihu, jejíž konec vám vyrazil dech, ať už v dobrém, nebo špatném.

BÍLÝ KŮŇ

Tuto knihu jsem vybrala z důvodu, že je to jediný překvapivý konec, na který si teďka dokážu vzpomenout. Určitě jich bylo více, tím si sem jistá na sto procent, ale teďka mám jedno velké zatmění mozku. Takže kniha, na níž jsem si dokázala vzpomenout, že mě svým koncem překvapila.

3. Kniha, kterou bych mohl/a číst stále dokola (Stmívání)

5. června 2013 v 21:29 | Nells |  Třicetidenní knihobraní


5. června - 6. června

vyberte jednu knihu ze svého aktuálního stavu knihovničky, kterou můžete číst opakovaně, a přece jen vás neomrzí. Pokud možno napište, kolikrát jste již danou knihu přečetli.

STMÍVÁNÍ 1. díl

Vím, že tato kniha je už dost ohraná, atd. Já sama ji už tak často nevyhledávám, ale byly doby, kdy jsem ji četla stéle dokola a dokola. Dneska mě žádná kniha, kterou bych četla vícekrát nenapadá, pamatuji se pouze na období "Stmívání".

2. Kniha, kterou absolutně nechápu (Lévá ruka boží)

3. června 2013 v 20:21 | Nells |  Třicetidenní knihobraní

3. června - 4. června

vyberte jednu knihu ze svého aktuálního stavu knihovničky, kterou doposud nechápete a máte pocit, že jí snad ani nikdy nepochopíte, a když už, tak to bude za hodně dlouhou dobu.

LEVÁ RUKA BOŽÍ

Ne, že bych tuto knihu moc nechápala, ale spíše mi dala hodně zabrat. Přesto bych si jednou chtěla koupit další díl nebo díly, teďka nevím, kolik jich vlastně je. Možná to také bude tím, že jsem knihu četla už před pár lety, to mi asi bylo čtrnáct a nyní se nemohu dokopat k znovu přečtení. Co vy četli jste ji? Mám si ji přečíst znovu?
Podepsané obrázky jsou autorské, ostatní nejsou...
Všechny texty jsou vlastní tvorba, až na pár výjimek, které zahrnují například Věty mého
stdce, texty písniček...