Jarní dumání: Filmová a seriálová zpracování

1. května 2012 v 9:11 | Nells |  Jarní dumání
Jako první bych se zamyslela vůbec obecně nad tímto tématem… Myslím si, že je velice aktuální a poslední dobou se velice řeší. Mluví se o nás jako o generaci facebooku, filmů… Všichni odborníci jsou na nervy z toho, že malé děti nečtou…

++ První bod KNIHA NEBO FILM
Podle mého osobního názoru je toho v knize více a to nikdo z vás popřít nemůže (pokud se samozřejmě nejedná o nějakou velice špatnou knihu, s tou jsem zatím zkušenosti neměla).

Proč je toho v knize víc?
V knize je toho víc, jelikož tam spisovatel toho může zaznamenat daleko víc: pocity, myšlenky, úvahy, představy…, zatím co režisér filmu má velice svázané ruce. On totiž zaznamená pouze to, co vidíme a to, co herci dokážou zahrát. Nemá žádnou možnost, jak na plátno dostat myšlenky postavy… Ano, možná by to tam ta postava mohla nějak říkat, ovšem uvědomte si, jak dlouho trvá film a jak dlouho čtete knihu. To je zásadní rozdíl, ve kterém se celý tento problém promítá.

Co dřív: číst nebo vidět?
Tuto otázku si kladu snad pokaždé, kdy mám k dispozici knihu i film. Je to velice sporné a každému vyhovuje něco jiného.
Já sama osobně, kdybych jako první četla knihu a potom viděla film, byla bych zklamaná. Jelikož bych tam neměla všechno jako v knize, i když dobře vím, že by to vůbec nešlo. Kdybych ale jako první viděla film a potom až teprve četla knihu, byla bych asi nadšená, protože bych se toho dozvěděla daleko více, než ve filmu.

Dám vám konkrétní příklad:
Jak už u mě bývá zvykem, vše přirovnávám ke Stmívání. Tak tedy, první dva díly jsem nejdříve viděla jako film, nijak mě neoslovily, ale aby se mi nelíbily to taky ne. Potom jsem si koupila celý komplet knih a dala se do čtení. Jen jsem žasla a první tři díly jsem přečetla za týden. Nadchlo mě, kolik detailů je v knize navíc. Přečetla jsem všechny čtyři díly, bylo to v době, kdy se do kin mělo dostat Zatmění. A nyní už jako věrný fanoušek jsem si samozřejmě koupila lístek do kina. Těšila jsem se, až uvidím svoje oblíbené momenty z knihy na plátně. Ovšem z kina jsem odcházela zklamaná, jelikož jsem tam neměla ani jednu scénu, na kterou jsem se tak moc těšila.

++Ovšem abych to neměla tak jednoduché, tak se mi někdy stane, že mě potom číst tu knihu, už nebaví. Všechno záleží na autorovi kniha, jak dokáže čtenáře zaujmout a také na tom, jak moc se kniha liší od filmu. Nebo přesněji řečeno, kolik detailů bylo ve filmu vynecháno, protože jedině tak, by mě kniha bavila číst. Měla bych kvůli čemu číst, kvůli tomu, co jsem ve filmu neměla.
++Jsem zvědavá, kdo moje zamotané myšlenky pochopil, jen se hlašte. Klidně se vsadím, že vás moc nebude! Jo, kdybych psala knihu já, tak nikdo na konci knihy neví, o čem kniha vlastně byla.
++Abych to tak nějak uzavřela celý tento bod, pokusím se napsat nějaký závěr. Já sama většinou nejdříve vidím film a potom teprve až čtu knihu. I když není to pravidlo, nějaké tituly jsem i nejdříve četla, ale abych popravdě řekla, většinou jsem potom film nedokoukala do konce. Na některé věci se těším, až je uvidím zfilmované, jelikož většinou je první kniha a pak až film, a zároveň se toho bojím.

++ Druhý bod KNIHA NEBO SERIÁL
Tento bod bude podle mě velice krátký, jelikož v něm mám jasno. Ovšem ráda bych podotkla, že takto usuzuji pouze z jediného příkladu a tím je seriál The Vampire Diaries, čehož jsem veliký fanoušek (seriálu).
Jak jsem již psala u minulého bodu, podle mě je to všechno o obsahu a o tom kolik informací jim daná verze může nabídnout. V minulém bodě bych hlasovala pro knihu, tady tomu bohužel tak není, zde bych volila seriál!

Proč je toho v seriálu víc?
Tak na tuto otázku vám nedokážu dát odpověď. Je to pouze můj názor, jak jsem už psala. Já mám ráda seriál The Vampire diaries a musím říci, že mi seriál přijde mnohem lepší než knihy. Četla jsem první čtyři díly, když jsem viděla první sérii dílu seriálu. Těšila jsem se, jak toho v knize bude víc a byla jsem zklamaná. V knize je toho malinko, nejsou tam žádné detaily…
Asi možná záleží na víc faktorech, jako je počet dílů, styl autora… Možná, že kdyby to byl jiný seriál, který by měl dejme tomu deset dílů a kniha by byla opravdu "tlustá", byla by lepší kniha. Ale já mám nyní svůj názor, že sice v seriálu nenajdete myšlenky…, ale nejdete tam toho více než v knize!!!

++ Třetí bod KNIHY JSOU OUT
Jo, tak tímto faktem se podle mě řídí většina dospívajících a kazí nám (kteří čteme) pověst. Sama ve svém okolí najdu jen velice málo lidí, kteří by si raději přečetli knihu, než aby se podívali na film.
++Většinou když se s kamarádkou bavím a zavedu řeč na knihu, kterou jsem četla a chtěla bych ji jí doporučit, dočkám se odpovědi ve stylu: "Já a číst?" nebo "Vždyť mě znáš, počkám si na film." Když už je ona zmíněná kniha zfilmovaná a v kině a já bych na to s ní chtěla jít, dočkám se něčeho takového: "A je to česky, jestli bych musela číst titulky, tak na to nejdu, raději si počkám na dabing." Teďka si opravdu legraci nedělám, opravdu toto slýchám.
++No, popravdě se jim někdy nedivím, proč ztrácet čas, čtením knihy (což by zabralo tak 7 večerů), když se můžu podívat na film a vím, o co jde během jediného večera!

Víte, mám na to svou teorii:
Většina lidiček nečte, jelikož si ten příběh neumí v hlavě přestavit. Vidí jenom ty nudná písmenka a ne ten obraz, který se jim spisovatel snaží pomocí těch "nudných" písmenek v hlavě vykouzlit. A popravdě takových lidí je mi velice líto. Lidí, kteří nemají dostatek fantazie na to, aby ta nudná písmenka oživili ve své hlavě!

++Tak a opět na závěr nějaký ten souhrn myšlenek, už jsme u konce, slibuji! Pamatujete si ještě, jak jsem na začátku tohoto na mě příliš dlouhého článku psala o odbornících, kteří jsou na nervy z toho, že děti nečtou. Tak mají být proč. Jelikož my si život ulehčujeme, ulehčujeme si ho vším možným. A nyní přišlo na řadu i ulehčování čtení!
++A co je nejhorší, když vám češtinářka řekne, tak se na to odívejte jako na film a máte maturitní četbu z krku. No, jako nic proti tomu, nemám, jelikož mi maturitní četba leze krkem, ale přece jen něco přečíst snad dokážeme ne???

Na začátku jsem si ještě plánovala, že bych udělala nějaký seznam knih, na které se těším, až vyjdou jako film, ale nyní na to nemám sílu. Sama sebe jsem totiž překonala, já osobně většinou píšu články, co mají okolo 300 slov a nyní jsou už za tisícovkou.
Tak tedy na závěr moc se těším na filmové zpracování Vampýrské akademie, jestli se ho vůbec někdy dočkáme. A snad se všem fanouškům bude líbit!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Syki Syki | Web | 1. května 2012 v 11:53 | Reagovat

Pěkně dlouhé zamyšlení. Ale dočetla jsem! Taky se setkávám s lidmi, kteří si místo knihy radši počkají na film a někdy mě to vytáčí :D

2 Fay Fay | 1. května 2012 v 20:04 | Reagovat

Jestli se ho dočkáme :). Tos řekla hezky. Popravdě se toho ale docela děsím potom co vidím, jak točí dnešní bestsellery. S tím filmem-knihou to mám naopak :). Raději si vždycky přečtu první knihu a pak zkouknu film.. a ten mě většinou zklame. Takhle už několik měsíců odkládám Je to i můj život, protože knihu nemůžu sehnat.
Jinak tvoje myšlenky jsem myslím pochopila :).

3 Nells Nells | Web | 1. května 2012 v 20:44 | Reagovat

[2]: Je super vědět, že to alespoň někdo pochopil... Díky za komentář :-)

4 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 2. května 2012 v 19:05 | Reagovat

Filmy podle knížek mám ráda, ale většinou se je snažím brát jako samostatné, ne jako adaptaci románu. Tím se obvykle vyhnu zklamání a většina filmů se mi aspoň trochu líbí. S tou povinnou četbou sázím spíš na přečtení. Jednak je to zábavnější, a pak, vím, že filmaři se ne vždy drží knižní předlohy dopodrobna, takže je lepší knihu přečíst a znát detaily, než se jenom kouknout na film, a pak mít pomýlenou představu o tom, o čem román vlastně je.

5 TerushQaH TerushQaH | Web | 3. května 2012 v 6:51 | Reagovat

Ta k umě se většinou stane, že koukám na film, a po nějaké době náhodou zjistím, že byl zfilmován podle knihy. Já tedy když máš číst knihu, tak tu podle které je film zfilmovaný a ne naopak, ty knihy jsou hrozné a vůbec mě nebaví.
Ale samozřejmě mám velmi ráda seriály, vejde se tam všechno,takže jsem spokojená.. třeba se seriálem Pravá krev, který je pro někoho dost úchylný, ale já ho zbožňuji, ale hlavně Erica ♥ :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Podepsané obrázky jsou autorské, ostatní nejsou...
Všechny texty jsou vlastní tvorba, až na pár výjimek, které zahrnují například Věty mého
stdce, texty písniček...