Květen 2012

Bylo nebylo (7) Katyně

31. května 2012 v 20:11 | Nells |  Bylo nebylo
Nyní čtu:Katyně
Autor: Pavel Kohout
Věta: Na Zelený čtvrtek vyšlo najevo, že Lízinka talentovou zkoušku na dramatickou konzervatoř neudělala.
Co na knihu říkáte?
Jaký je váš prní dojem?

Jarní dumání: Knihomolství

29. května 2012 v 15:26 | Nells |  Jarní dumání
Tak a je to tady poslední článek do tohoto projektu! A já mám dneska den na nic… Tak nějak se na nic nemůžu soustředit. Proto jsem celkem zvědavá, jak bude tento závěrečný článek dávat smysl! Ještě bych chtěla podotknout, že doufám, že i na léto někdo uspořádá nějaký takovýto projekt. (nebudu se zlobit, když mi dáte typy do komentíků)

Co si pod tímto slovem "knihomolství" představím?
Já si pod tím představím takový ten extrém, který určitě všichni známe z amerických filmů. Představím si pod ním skupinku lidí nejlépe šprtů, kteří v jídelně sedávají kousek od ostatních, čtou a baví se o věcech, co normální lidi ani po vysoký nechápou!

Je takovýto extrém vůbec normální? Znáte někoho takového?
Já sama pár lidí znám… Ovšem na jejich obranu, lidi se s nimi normálně baví a v jídelně sedávají se všemi. Zato když se s nimi bavíte, máte pocit méněcennosti… Prostě mi to nepřijde jako ten "šprt" z filmů…

Kdo je pravý knihomol?
Já osobně jsem toho názoru, že hranice mezi člověkem, který má rád knihy a knihomolem je velice tenká, proto moc dobře nejde určit! Knihomol je ten, kdo se za knihomola považuje! Já osobně o sobě klidně prohlásím, že knihomol jsem! Ráda čtu a čtu skoro pořád! Samozřejmě se nemohu rovnat jiným lidem, které znám z internetu. Ale i moje blízké okolí mě za něj považuje… (ale ten extrém, výše uvedený, tedy rozhodně nejsem)

Kolik knih jsem už přečetla?
Tak od začátku kalendářního roku jsem přečetla něco přes 30 knih. Kolik jsem jich přečetla celkem za život, počítat nebudu, asi bych se nedopočítala. Ale jednou jsem zkoušela spočítat svoje knihy v knihovničce, a že ten je jen zlomek mích knih, a dopočítala jsem se něco okolo 250 knih, potom mě to přestalo bavit… Třeba to jednou spočítám dokonce!
A co vy? Kolik knih obsahuje vaše knihovnička?

Jaké žánry mám nejraději a jaký se naopak vyhýbám?
Tak ráda mám fantasy a sci-fi. Nepohrdnu ani románem a autobiografií, když je život té osoby zajímavý… Poslední dobou jsem si také oblíbila horory. Tak je vidět, že mám celkem dost oblíbených žánrů.
Co naopak nemusím: jsou detektivky, nevím proč, ale nějak mě to nevzalo. Četla jsem jich ale jen pár. Z toho mě zaujal spisovatel Dan Brown a také kniha Modrá sféra.

A co povinná četba?
Tak jestli někdy přečtu 20 knih z toho seznamu, budu vážně dobrá. Prostě mě ty knihy nebaví. Nevím, proč nás to učitelé nutí číst (jasně na maturitu) a prohlašují, jak jsou to nádherná díla a že mi čteme něco podřadného, když si ani nepřečtou to, co mi čteme a hnedka soudí! Jako chápu, asi bychom to přečíst měli, ale opravdu mi vadí lidi, co něco zkritizují a ani neví pořádně co! Asi bych byla méně rozčílená, kdyby si to nejdříve přečetli a potom na základě dojmu soudili!
Podle mě se i literatura vyvíjí a jednou někdo prostě ty díla (co máme na maturitu číst) netroufne, napíše něco lepšího!
No nic tento článek o tomto tématu není, takže končím!
A moje poslední otázka, co vy a povinná?

Věty mého srdce: Proroctví sester

28. května 2012 v 20:23 | Nells |  Věty mého srdce


Spustím zrak ke knize, která leží přede mnou otevřená na stole. Proroctví znám už tak dobře, že bych je mohla recitovat zpaměti, a přesto si říkám, zda bych nemohla jeho opakovaných čtením přijít na něco, co mi stále uniká. Slyším otcův hlas, tak zřetelný, jako by seděl vedle mě. Říká něco, co mi často zdůrazňoval.

Někdy nevidíš kvůli stromům les.

21. týden: Poslední bál (Keks)

26. května 2012 v 20:54 | Nells |  Song of the week
Tento týden bylo dost těžké vybrat nějakou písničku, proto tedy sahám hlouběji do kapsy. Tuto písničku jsem poslouchala před nějakým tím časem a stále mě neomrzela!

Knižní výzva na léto

25. května 2012 v 18:00 | Nells
Tutu výzvu pořádá Syki. A já jsem se na léto rozhodla přečíst 10 knih, ale možná jich zvládnu i více uvidíme!


Seznam přečtených knih:
1. Katyně 2/10
2. Nebezpečná láska 10/10
3. Temné vize (Odhalení) 6/10
4. Temné vize (Posedlost) 5/10
5. Strážkyě brány 9/10
6. Já a pan Darcy 3/10
7. Bylo nás pět 7/10
8. Dítě apokalypsy 5/10
9. Farma zvířat 7/10
10. Nemám žádné jméno 10/10
11. Erebos 6/10
12. Dvě zrcadla 8/10
13. Hostitel 10/10
14. Prokletý maturiťák 6/10
15. Prokletí ohně 5/10
16. Vytržení 5/10
17. Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles 9/10
18. Mayské proroctví: Zápas o osud lidstva 8/10

Splněno!!!


Vždy po přečtení knihy, uvedete název a autora a pak ji zhodnotíte hvězdičkami (*-*****), procenty (0% - 100%) či bodovou hodnotou (1/10 - 10/10) + uvedete ke knize alespoň jednu písničku, o níž si myslíte, že knihu nějak vystihuje, anebo se vám prostě podle poslechu a líbivosti ke knize hodí (může jít čistě o napsání názvu písně a zpěváka, nebo přímo i odkaz na YT, aby si ostatní mohli poslechnout, která píseň se vám líbí).

Bylo nebylo... (6) Proroctví sester

24. května 2012 v 19:15 | Nells |  Bylo nebylo
Po 14 dnech je tu zase článek k tomuto meme...

Nyní čtu: Proroctví sester
Autor: Michelle Zinková
Věta: Déšť jako bych vůbec nevnímala, snad proto, že mi to připadá nevhodné.

Recenze na knihu: Na velikosti nezáleží

22. května 2012 v 19:45 | Nells |  Books review
Spisovatelka: Meg Cabotová
Rok vydání: 2009
Nakladatelství: BB/art
Doba čtení: 6.5.2012-21.5.2012
Počet stran: 239
Knihu si můžete koupit na Arara.cz

O čem kniha je:
Tato kniha je třetí díl o Heather Wellsové bývalé zpěvačce, která nyní pracuje jako asistentka vedoucího koleje na vysoké škole v New Yorku. Heather má pár kilo navíc a jak se zdá, je s tím už smířená. Chodí se svým učitelem matematiky, ovšem je zamilovaná do svého domácí, který je zároveň bratrem jejího bývalého partnera. Na koleji, kde Heather pracuje, se v krátké době událo několik vražd a ona je pomáhá řešit. Nyní je zabit její šéf a ona si sice slíbí, že tentokrát do vyšetřování zasahovat nebude, však opak je pravdou… Jak vše dopadne… to si přečtěte!

Moje názory:
++Jak již sami vidíte, knihu jsem četla opravdu dlouho. Bylo to tím, že jsem se do knihy nemohla začíst, to se kniha potom čte opravdu blbě! Knihu jsem číst zkoušela už před nějakým časem, ovšem nezaujala tak jako ostatní knihy této spisovatelky, které čtu takříkajíc jedním dechem. Proto jsem knihu odložila a nyní jsem se k ní rozhodla vrátit.
++Jak jsem již řekla, do knihy jsem se opravdu blbě dostávala. Začetla jsem se do ní až na posledních pár stránkách, kde už konečně nějaké to napětí bylo. Kniha mi přišla vcelku o ničem. Nechápejte to špatně, děj to mělo, ale přišel mi už trochu ohraný. (možná si to myslím pouze já) Spisovatelka v této knize rozhodně nepodala svůj nejlepší výkon. Jelikož jsem se sama několikrát přesvědčila, že i ze špatného námětu, jde vytvořit zajímavá a napínavá kniha.
++Sice tato kniha pro mě byla zklamání, to však nemění můj názor, že Meg je úžasná spisovatelka. Její knihy mám ráda a určitě si v budoucnu nějakou další pořídím. Ještě bych se zmínila o tom, že předchozí dva díly jsem nečetla, ale mám v plánu si je přečíst. Přece jen když jsem tu sérii nakousla, tak to dotáhnu do konce.

Jarní dumání: Délka četby

21. května 2012 v 19:32 | Nells |  Jarní dumání
Přijde mi to jako týden, co jsem se do tohoto projektu zapisovala a najednou tu máme předposlední téma! Naprosto jsem si tyto dumací články zamilovala, i když mám co zlepšovat, takže velmi doufám, že se zase nějaké to dumání v budoucnu objeví! Tak tedy jdeme na to!

Jak dlouho mi trvá, než knihu přečtu?
Podle mě záleží na dvou hlavních faktorech. A to na tom jestli vás kniha zaujala a jestli máte na čtení vůbec čas.
1. +Osobně většinou rychle přečtu knihy, které si sama vyberu. Prostě už tak nějak vím, co mě baví, samozřejmě i já sama někdy sáhnu po knize, co mě zase tak moc neoslní.
+Něco jiného je to s knihami, které mi někdo dá jako dárek. Neberte to tak, že bych byla nevděčná, to ne! Mám z nich hroznou radost, ale většinou dárci vybírají podle osobního vkusu, který se od mého může lišit. Takže tady je to takové napůl…
+Jako poslední podbod bych dala, které musím přečíst. Už jenom to slovo "musím" se mi nelíbí. Tak nějak jsem zatím nenarazila na knihu v četbě na maturitu, která by mě oslnila víc než např. Hunger games. Kdybych měla tento bod rozvést, byla bych tu i zítra.

2. Tady jen velice krátce, když vás kniha baví a máte čas, tak ji čtete, to je jasné. Když čas nemáte, tak nečtete. A když máte čas a kniha vás nebaví, tak buď ji čtete, protože musíte nebo ne, protože nemusíte. (Zase jedna zamotaná věta.)

Jak dlouho vám trvá, než nějakou knihu přečtete?
To je opět různé a zaleží to na bodech, co jsem před chvílí psala. Jsem schopná přečíst knihu za den a taky jsem schopna knihu louskat 14 dní ne-li déle.

Za jak dlouho se pak pustíte do další?
Většinou mám kupu knih na stole, co chci přečíst. Takže není problém se hnedka pustit do další. Někdy to ale nevyjde a na stole není žádná, potom rychle sháním další knihu na čtení. I když někdy mám i období, kdy na knihu třeba i měsíc nesáhnu…

Jak si vybíráte knihy pro další čtení?
Buď podle recenzí na internetu, nebo podle toho, co mi v knihkupectví padne do oka! Někdy také podle obálky, i když si uvědomuju, že obálka vám toho o knize moc neřekne…

Čtete všechny knihy série po sobě, nebo spíše s odstupem?
To záleží na tom, jestli knihy už vyšli všechny… Jestli že ano, tak se knihy snažím přečíst najednou. Pokud ovšem právě vyšel první díl a já si ho chci přečíst, rozhodně nečekám, než vyjde celá série…

20. týden: Česká hokejová hymna

17. května 2012 v 19:08 | Nells |  Song of the week
Pro ty, co to nevědí, dneska hrajeme proti Švédsku hokej (tedy myslím, že proti Švédsku). Tak všichni držte palce, ať nemusíme jet domů... I když já nám moc velké naděje nedávám, ale třeba překvapí a zase budeme MISTŘI SVĚTA!!!

Recenze na knihu: Žena v (kon)kursu

15. května 2012 v 19:22 | Nells |  Books review
Spisovatelka: Eva Brabcová
Rok vydání: 2011
Nakladatelství: Metafora
Doba čtení: 2.5.2012-4.5.2012
Počet stran: 221

O čem kniha je:
Kniha je o čtyřicetileté Viki, které její dcera Dominika oznámí, že je těhotná. Dominice je čerstvých devatenáct, stejně jako její maminka otěhotní v brzkém věku. Viki se celý život snažila vynahradit jí tatínka, který od nich odešel a tak není divu, že Dominika bere jako samozřejmost, že vše obstará maminka. (vaření, žehlení, praní…) Do jejich domu se nastěhuje i otec dítěte, fracek, jak mu Viki říká, není žádné kvítku, ctí zásadu, že muž jí pouze maso! A tak se Viki nedobrovolně ocitne na pozici uklízečky, babičky… Nakonec se rozhodne s tím něco udělat…

Moje názory:
++ Abych pravdu řekla, nevěděla jsem, co bych si od knihy měla slibovat. Teďka po přečtení, rozhodně nelituji, že jsem si knihu přečetla. Kniha vás hnedka po pár stranách vtrhne do děje, takže ji chtě, nechtě, musíte přečíst. U této knihy si i odpočinete, bylo super si po dlouhé době přečíst něco "ze života".
++ Dalším bodem je vtipnost, jakou je kniha psaná. Opravdu kdybych měla vypsat všechny vtipy, které v knize byly, mohla bych rovnou opsat celou knihu. Spisovatelka dokáže udělat vtip i z obyčejné věci a to je rozhodně velké plus!
++ Viki mi byla od začátku moc sympatická. Klobouk dolů za to, jak dokáže ladně překonat překážky, které ji ustavičně život hází do cesty. Ne, že je jen ladně překoná, ona se jim i spolu s kamarádkami zasměje. Kdyby všichni měli jen špetku jejího humoru, život by hnedka byl veselejší!!!
++ A jako poslední věc, bych chtěla dodat, že kniha je malinká, vejde se všude. Takže pokud denně dojíždíte někam autobusem nebo vlakem jako já. Tak vám v tašce nezabere tolik místa. Skvěle si zkrátíte chvíli a ještě se opravdu dobře pobavíte!
Podepsané obrázky jsou autorské, ostatní nejsou...
Všechny texty jsou vlastní tvorba, až na pár výjimek, které zahrnují například Věty mého
stdce, texty písniček...